Star Rafineri A.Ş. Projesi

ARGE

Star Rafineri A.Ş. Projesi

Temeli 25 Ekim 2011 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR) 1984 yılından bu yana kurulan ilk rafineri olma özelliğine sahip olup, üretime geçmesiyle birlikte Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının %25’inden fazlasını karşılaması beklenmektedir. Türkiye’nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesini alan STAR Rafineri, böylece ülkenin ithalata olan bağımlılığını azaltacaktır.

STAR Rafineri, Aliağa Yarımadası’nda yaklaşık 2.400 dönümlük alana kurulmakta ve 10 Milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle STAR Rafineri, SOCAR Türkiye’nin entegre enerji çözümleri ve değer zincirinin en kritik yatırımı olarak yükselmektedir. 2018 yılında üretime başlaması planlanan STAR Rafineri 6 milyar dolar yatırımla hayata geçirilmektedir. STAR Rafineri, İspanyol Técnicas Reunidas, İtalyan Saipem, Güney Koreli GS Engineering ve Japon ITOCHU firmalarının oluşturduğu uluslararası konsorsiyum tarafından inşa edilmektedir.

Şirketimiz, Star Rafinerisi’nin inşa etme, işletmeye alma, işletme faaliyetleri ile Rafineri Deniz Terminali ve Boru Hatları’nın inşa etme ve kullanma haklarıyla ilişkin olarak aşağıdaki izin konularında danışmanlık hizmeti vermektedir:

  1. Yer Seçimi ve Tesis Kurma İzni
  2. Yapı Kullanma İzni
  3. Deneme İzni
  4. Geçici Faaliyet Belgesi
  5. Çevre İzin ve Lisansı
  6. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı
  7. Rafinerici Lisansı
  8. Kıyı Tesisi İşletme İzni
  9. Gemilerden Atık Alım Hizmeti
  10. Gümrük Antrepo İzni

Tüm Türkiye’de yüksek teveccühe sahip eğitimlerimiz ve eğitici kadromuz ile hizmet vermeye devam ediyoruz. – ARMADA DANIŞMANLIK